
Sale! Product details A traditional bathroom door lock that's durable, affordable and easy to fit. With a smooth, reliable action and a smart nickel-plated finish, this 63mm bathroom lock is an affordable and dependable option. CE-marked and Certifire-approved f
Product details A traditional bathroom door lock that’s durable, affordable and easy to fit. With a smooth, reliable action and a smart nickel-plated finish, this 63mm bathroom lock is an affordable and dependable option. CE-marked and Certifire-approved for your peace of mind. Reversible latch bolt for versatile installation Nickel-plated finish to match your door and interior FD60 rating – one-hour fire-tested on timber doors CE-marked and Certifire-approved Supplied with all fixings, forend and strike plate Use with an intumescent sashlock kit to be compliant with BS EN1634 Technical specification
| Certification | FD 30 (Timber), FD 60 (Timber), Certifire |
| Type | Bathroom Locks |
| Brand | Perry |
| Manufacturer ID | 5011-0063NP |
| Colour | Silver |
| Height (mm) | 152mm |
| Length (mm) | 63mm |
| Depth (mm) | 63mm |
| Width (mm) | 22mm |
| Pack contents | 1 x bathroom mortice lock |
| Pack Size | 1 |
| For Use With | Fire Door |
| Fire Rated | Yes |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.