
Sale! Product details 64 x 35 x 2mm Solid brass construction Suitable for smaller cabinetry works such as vanity units, cupboards, and wardrobes All fixings included Technical specification MaterialBrassTypeCabinet HingeBrandCarlisle BrassManufacturer IDFTD800DW
Product details 64 x 35 x 2mm Solid brass construction Suitable for smaller cabinetry works such as vanity units, cupboards, and wardrobes All fixings included Technical specification
| Material | Brass |
| Type | Cabinet Hinge |
| Brand | Carlisle Brass |
| Manufacturer ID | FTD800D |
| Warranty (years) | 10 years |
| Colour | Gold |
| Length (mm) | 64mm |
| Depth (mm) | 2mm |
| Width (mm) | 35mm |
| Interior / Exterior Use | Interior Use |
| Pack contents | 2 Hinges & Fixings |
| Pack Size | 2 |
| Finish | Polished |
| Fixings Supplied | Yes |
| Fire Rated | No |
| Hinge Rating | Ungraded |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.