
Sale! Product details Cup pull length: 91mm, fixing centres: 76mm Height: 45mm, depth: 20mm Includes fixingsA traditional style cupboard pull with a modern twist. The half moon shape and sleek surface with a stepped border will look good in any environment, whil
Product details Cup pull length: 91mm, fixing centres: 76mm Height: 45mm, depth: 20mm Includes fixingsA traditional style cupboard pull with a modern twist. The half moon shape and sleek surface with a stepped border will look good in any environment, while the ribbed lip really enhances the design features. This Carlisle Brass Oxford cup pull handle will add an elegant touch to cabinets, cupboards, or drawers and has a comfortable, secure grip. Ideally suited for use around the home or office, the stunning, flawless finish makes it is perfect for use in the kitchen, bedroom or bathroom.Suitable for domestic or commercial use, complete with a 10 year manufacturer’s mechanical guarantee. Technical specification
| Material | Zinc Alloy |
| Type | Cabinet Handle |
| Brand | Carlisle Brass |
| Manufacturer ID | FTD558CP |
| Warranty (years) | 10 years |
| Colour | Chrome |
| Height (mm) | 45mm |
| Depth (mm) | 20mm |
| Width (mm) | 91mm |
| Pack Size | 1 |
| Finish | Polished |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.