
Sale! Product details Phosphor bronze washers resist corrosion. Ideal for coastal areas. Brass material. Technical specification MaterialBrassTypeWashered Butt HingeBrandEclipseManufacturer ID14822ColourBrassLength (mm)76mmDepth (mm)2mmWidth (mm)51mmInterior / E
Product details Phosphor bronze washers resist corrosion. Ideal for coastal areas. Brass material. Technical specification
| Material | Brass |
| Type | Washered Butt Hinge |
| Brand | Eclipse |
| Manufacturer ID | 14822 |
| Colour | Brass |
| Length (mm) | 76mm |
| Depth (mm) | 2mm |
| Width (mm) | 51mm |
| Interior / Exterior Use | Interior and Exterior |
| Pack contents | 2 Hinges |
| Pack Size | 2 |
| Finish | Polished |
| Fixings Supplied | No |
| Fire Rated | No |
| Hinge Rating | Ungraded |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.