
Sale! Product details Strong, sturdy and easy to fit - this GateMate lock is perfect for securing side gates, entrance gates or garden sheds.Lockable by key from both sides of the gate, this long throw lock is a convenient and reliable choice to protect your out
Product details Strong, sturdy and easy to fit – this GateMate lock is perfect for securing side gates, entrance gates or garden sheds.Lockable by key from both sides of the gate, this long throw lock is a convenient and reliable choice to protect your outdoor space. It’s suitable for gate thicknesses of up to 50mm, and features a bolt with hardened steel core to prevent cutting.A stainless steel escutcheon plate protects the lock, while an elongated anti-rattle keep minimises disruption during windy weather. With excellent durability and corrosion resistance, this gate lock stands up to the weather all year round. Long throw gate lock – perfect for garden gates or sheds 5-pin lock barrel – suitable for 50mm gate thickness Double-sided locking – lockable by key from both sides 316 stainless steel locking bolt – high corrosion resistance Hardened steel core – helps to prevent bolt from being cut Anti-rattle keep – fewer disturbances in windy weather Drilling template – for left or right-handed installation Easy to fit – stainless steel screws and drill bits included Technical specification
| Material | Stainless Steel |
| Type | Outdoor Locks |
| Brand | GateMate |
| Manufacturer ID | 1490086 |
| Colour | Black |
| Height (mm) | 80mm |
| Length (mm) | 170mm |
| Width (mm) | 95mm |
| Interior / Exterior Use | Exterior Use |
| Pack contents | 1 x Euro profile long throw lock, fixings |
| Pack Size | 1 |
| Fixings Supplied | Yes |
| Lock Type | Key |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.