
Sale! Product details Robust, reliable and easy to fit - these steel butt hinges from Eclipse provide years of smooth operation. Suitable for doors of up to 80kg, the hinges come in a pack of two with fixing screws included. For high-quality fire-rated door hing
Product details Robust, reliable and easy to fit – these steel butt hinges from Eclipse provide years of smooth operation. Suitable for doors of up to 80kg, the hinges come in a pack of two with fixing screws included. For high-quality fire-rated door hinges, look no further than Eclipse. Pack of two 102 x 76mm ball bearing hinges Suitable for a maximum door weight of 80kg Made from mild steel with a satin chrome finish Includes fixing screws for easy attachment Fire-tested FD30, 60-minute timber door – BS EN1634 Certified to BS EN1935 Grade 11 Technical specification
| Certification | BS EN 1935 |
| Material | Steel |
| Type | Ball Bearing Butt Hinge |
| Brand | Eclipse |
| Manufacturer ID | 14935 |
| Colour | Chrome |
| Length (mm) | 102mm |
| Depth (mm) | 2.7mm |
| Width (mm) | 76mm |
| Interior / Exterior Use | Interior Use |
| Pack contents | 2 Hinges & Fixings |
| Pack Size | 2 |
| Finish | Satin |
| Fixings Supplied | Yes |
| Max Weight (kg) | 80KG |
| Fire Rated | Yes |
| Hinge Rating | Grade 11 |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.