
Sale! Product details 102 x 52 x 102mm stainless steel parliament hinge. Manufactured with weldcap technology for improved performance and durability. Suitable for door weights up to 120kg. Fixing screws supplied. EN 1935 grade 13, EN 1634 FD 30 fire rated and C
Product details 102 x 52 x 102mm stainless steel parliament hinge. Manufactured with weldcap technology for improved performance and durability. Suitable for door weights up to 120kg. Fixing screws supplied. EN 1935 grade 13, EN 1634 FD 30 fire rated and CE marked. Technical specification
| Certification | CE, EN 1935 grade 13, EN 1634 |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Parliament Hinge |
| Brand | Eclipse |
| Manufacturer ID | 14990 |
| Colour | Stainless Steel |
| Length (mm) | 102mm |
| Depth (mm) | 3mm |
| Width (mm) | 102mm |
| Interior / Exterior Use | Interior Use |
| Pack contents | 2 Hinges & Fixings |
| Pack Size | 2 |
| Finish | Polished |
| Fixings Supplied | Yes |
| Max Weight (kg) | 120KG |
| Fire Rated | Yes |
| Hinge Rating | Grade 13 |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.