
Sale! Product details Manufactured from mild steel with a button tip pin. Use with intumescent hinge pads kit (code 96099) / 11344 to be compliant with BS EN16341 hour fire tested on timber doors.Certifire rated. Technical specification CertificationBS EN1634, C
Product details Manufactured from mild steel with a button tip pin. Use with intumescent hinge pads kit (code 96099) / 11344 to be compliant with BS EN16341 hour fire tested on timber doors.Certifire rated. Technical specification
| Certification | BS EN1634, Certifire |
| Material | Steel |
| Type | Butt Hinge |
| Brand | Perry |
| Manufacturer ID | TS5001-PP0075SCP |
| Colour | Chrome |
| Length (mm) | 75mm |
| Depth (mm) | 1.9mm |
| Width (mm) | 49mm |
| Interior / Exterior Use | Interior Use |
| Pack contents | Hinges & Fixings |
| Pack Size | 2 |
| Finish | Satin |
| Fixings Supplied | Yes |
| Fire Rated | Yes |
| Hinge Rating | Grade 7 |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.