
Sale! Product details Manufactured from mild steel with a spun pin. Use with intumescent hinge pads kit (code 96099) / 11344 to be compliant with BS EN1634.1 hour fire tested on timber doors.Certifire rated. Technical specification CertificationBS EN1634, Certif
Product details Manufactured from mild steel with a spun pin. Use with intumescent hinge pads kit (code 96099) / 11344 to be compliant with BS EN1634.1 hour fire tested on timber doors.Certifire rated. Technical specification
| Certification | BS EN1634, Certifire |
| Material | Steel |
| Type | Butt Hinge |
| Brand | Perry |
| Manufacturer ID | 5000-0100ZP |
| Colour | Steel |
| Length (mm) | 100mm |
| Depth (mm) | 1.9mm |
| Width (mm) | 71mm |
| Interior / Exterior Use | Interior Use |
| Pack contents | 2 x zinc plated spun pin fire door hinges |
| Pack Size | 2 |
| Finish | Zinc Plated |
| Fixings Supplied | No |
| Fire Rated | Yes |
| Hinge Rating | Grade 7 |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.