
Sale! Product details Latch pack in a satin, stainless steel finish. Can be used with intumescent for fire doors (code 19359).Contains:76mm bolt through tubular latch1.5 pairs of Grade 13, 4" ball bearing hingesAll fixings included. Technical specification Certi
Product details Latch pack in a satin, stainless steel finish. Can be used with intumescent for fire doors (code 19359).Contains:76mm bolt through tubular latch1.5 pairs of Grade 13, 4″ ball bearing hingesAll fixings included. Technical specification
| Certification | CE 13 |
| Material | Stainless Steel |
| Type | Hinge & Latch Pack |
| Brand | Carlisle Brass |
| Manufacturer ID | LPG1330SSS |
| Warranty (years) | 10 years |
| Colour | Stainless Steel |
| Length (mm) | 102mm |
| Depth (mm) | 3mm |
| Width (mm) | 76mm |
| Interior / Exterior Use | Interior and Exterior |
| Pack contents | 3 Hinges, 1 Latch & Fixings |
| Pack Size | 1 |
| Finish | Satin |
| Fixings Supplied | Yes |
| Max Weight (kg) | 120KG |
| Fire Rated | Yes |
| Hinge Rating | Grade 13 |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.