
Sale! Product details Need a replacement wheelbarrow wheel that lasts? Look no further than this 350mm wheel - it performs like a pneumatic wheel, but without the risk of getting a puncture!It's strong, durable and offers more bounce than a traditional puncture-
Product details Need a replacement wheelbarrow wheel that lasts? Look no further than this 350mm wheel – it performs like a pneumatic wheel, but without the risk of getting a puncture!It’s strong, durable and offers more bounce than a traditional puncture-proof wheelbarrow wheel. That’s all thanks to its innovative design and construction – a microcellular HDPU foam outer is moulded around an HDPP wheel centre with integrated shock absorbers. Universal replacement wheelbarrow wheel Fittings included to fit most wheelbarrows Puncture-proof – takes on the toughest terrain Strong and durable design – no more flat tyres Plenty of bounce – performs like a pneumatic tyre Technical specification
| Material | Plastic |
| Type | Wheelbarrow Tyre |
| Brand | Walsall Wheelbarrow Company |
| Manufacturer ID | WHLUNIVPP |
| Colour | Yellow |
| Height (mm) | 350mm |
| Length (mm) | 350mm |
| Width (mm) | 78mm |
| Max Weight (kg) | 150KG |
| Pack contents | 1 x universal puncture proof wheelbarrow wheel |
| Pack Size | 1 |
| Wheel Diameter | 350mm |
| Weight (Kg) | 1KG |
Standard Shipping
Cost: $25
Free Shipping
We offer free shipping on orders over $30. Please check the free - shipping eligibility at checkout.
Delivery Time:
It usually takes [3-5] business days for standard shipping. Please note that this is an estimated time frame and may be affected by local holidays, and unforeseen circumstances.
Reviews
There are no reviews yet.